Cengiz, MNG, Limak, Kolin ve Kalyon; Lodos Elektrik Üretim A.Ş.’yi Satın Alıyor

Hükümete yakınlığı ile bilinen Cengiz, MNG, Limak, Kolin ve Kalyon şirketlerinin bir araya gelerek oluşturduğu konsorsiyum rüzgar enerjisi alanına yatırım yapmaya hazırlanıyor.

5 ortak, Alto Holding’e ait Lodos Elektrik Üretim A.Ş.’nin tamamını almak için görüşmelere başladı. Görüşmeler tamamlanırsa, 5 ortak rüzgar santrali projesinde de yer almış olacak.

1970’li yıllarda kurulan Alto Holding, 1990’lı yılların başında Köhler Elektrik Sayaçları’nı kurdu ve üretimine başladı.

1996’da yılında faaliyet alanını genişleten şirket, Alman ortaklarıyla Tekirdağ Çorlu’da 30 bin metrekarelik alana kurulu Altoteks Tekstil Giyim Boya Apre Sanayi adlı firmayı hayata geçirdi.

24 MW’lık Kemerburgaz RES’in sahibi

Ardından Altoteks Kumaş Pazarlama, Altoel Elektrik Elektronik Sanayi gibi şirketleri devreye alan firma, 2004’te ise elektrik üretiminde önemli bir adım attı ve Lodos Elektrik Üretim firmasını satın aldı.

Lodos’un ise sahibi olduğu proje Kemerburgaz Rüzgar Elektrik Santrali. Bu santral ise 24 MW’lık bir güce sahip ve yaklaşık 20 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Alto Holding’in hissedarları olan Uçar ailesi tarafından yönetilen Lodos Elektrik Üretim adlı şirketin sermayesi ise 17 bin TL.

kaynak: dunya.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.