Detoks Nedir? Kolay Detoks Tarifleri


Yediğimiz tüm yiyeceklerle birlikte vücudumuzda pek çok atık ve toksin oluşuyor. Bu atıklar sağlığa zararlı olduğu kadar aynı zamanda vücudu daha şişkin gösteriyorlar. Bu toksinlerden ve yaşanan şişkinlikten kurtulmak için detoks yapmak gerekiyor. Bunun için doğal yollarla, meyve, sebze suları kullanarak belli bir süre detoks uygulamak bizlere yardımcı oluyor. Yapılan detoksla birlikte vücutta arınma, kilo kontrolü, mineral desteği ve sindirim sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesi sağlanmış oluyor. Detoks uygulama sürecinde ise meyve ve sebze dışına çıkmamak, et, balık, süt ve süt ürünleri, tahıllar gibi gıdaları kesinlikle kullanmamak gerekiyor.

Detoks birden farklı pek çok amaç için uygulanabilir. Yağ yakmayı hedefleyen kişiler, vücudundaki ödemi ve toksinleri atmak isteyenler, kısa süre içinde kilo vermek isteyenler paylaştığımız tarifleri uygulayabilirler. Detoks yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri süreyi iyi ayarlamak, yoksa uzun süreli bir detoks kilo verdirebilir fakat sağlığımız için hiç de uygun bir davranış olmayacaktır. Onun için bu tip uygulamaları birkaç gün ile sınırlandırmak gerekir. Aslında detoks bu noktada bir arınma olarak düşünülebilir. Yaşamımız süresince bize hizmet eden vücudumuzun biraz tempoyu düşürmesi, rahatlaması için bir fırsattır.

İşte malzemelerini kolayca temin edebileceğiniz, pratik ve sağlıklı tarifler:

1) Limon ferahlığı
Aslında limonlu su ister detoks sürecince isterse günlük rutinde hep kullanmanız gereken bir tarif. Özellikle sabahları aç karnına içildiğinde vücuda büyük fayda sağlar. 1 litre suya, 1 orta boy limon halkalar halinde kesilerek atılır. İsteğe göre suyun içine yine halkalar halinde doğranmış salatalık da eklenebilir. Birkaç tane nane yaprağı ya da maydanoz ekleyerek bu basit ama etkili içeceği kolayca hazırlayabilirsiniz. İçeceğinizi bir gece boyunca buzdolabında beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Detoks suyunuzu kapaklı ve cam bir şişeye ya da kavanoza koymanız tavsiye edilir.

2) Ispanak detoksu
10 adet güzelce yıkanmış ıspanağı blenderda püre haline getirin. Bir adet limonun kabuklarını soyun ve blenderdan geçirip püre halindeki ıspanakların üzerine ekleyin. Bu karışıma bir litre su ekleyip bir süre daha karıştırın. Arzu ederseniz içeceğinizi tatlandırmak için su koymadan önce orta boy bir muzu da püre haline getirerek ekleyebilirsiniz ancak bunu limon eklemeden yapmalısınız. Ispanağın baskın bir tadı olmadığı için düşündüğünüzden daha güzel bir içecek olacaktır.

3) Hepsi yeşil
Bir adet yeşil elmayı ve bir adet salatalığı, ince dilimler halinde 1 litrelik su içerisine ekleyin. Üzerine birkaç yaprak nane ekleyerek bu ferah detoks suyu kolayca hazırlayabilirsiniz.

4) Ananaslı detoks
Bir ananasın yarısını blenderdan geçirin. Üzerine 1 adet limonun suyunu ekleyin. Karışımı 1 litre su içine ilave ederek içeceğinizi hazırlayın.

5) Çilekli detoks suyu
1 litre suyun içerisine temizlenip, dilim dilim kesilmiş 10-15 adet çileği atın. Üzerine halkalar halinde kestiğiniz 2-3 limon dilimini ve birkaç tutam maydanozu ekleyin. Bu karışımı bir gece buzdolabında beklettikten sonra afiyet ile tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.