“Fil Adam”ın yazarı Bernard Pomerance hayata gözlerini yumdu

Oyun yazarlığı ile büyük ün kazanmış, Amerikalı yazar Bernard Pomerance hayatını kaybetti.

76 yaşında hayata gözlerini yuman, 1979 Tony ödüllü şair ve yazara Bernard Pomerance, hayranlarını yasa boğdu. “Fil Adam” oyununun sinemaya uyarlanmasıyla büyük bir başarı elde eden yazar, yıllardır süren hikayesi ise David Bowie, John Hurt, Billy Crudup ve Bradley Cooper gibi tanınmış isimler aracılığı ile sahneye çıkarıldı.

David Lynch yönetmenliğindeki “Fil Adam” filminde yapımcılığı Mel Brooks üstlenirken, başrollerde Anthony Hopkins, John Hurt ve Anne Bancroft gibi oldukça aşina olduğumuz isimler rol almıştı. Yayınlandığı günden beri tekrar tekrar tiyatro sahnelerinde canlandırılan bu oyun, 1979 senesinde Broadway’de tam olarak 916 kez gösterime girdi.

Bir kaza sonucu fil adam şeklinde sirklerde oynayan John Merrick ve onun bu durumuna yardımcı olmaya çalışan Doktor Treves’in hikayesinin anlatıldığı film, günümüzde mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde yer almayı başarmıştır.

Başarılı yazar Pomerance’ın tüm hikayelerinin toplandığı “The Collected Plays of Bernard Pomerance” ve şiirlerinden oluşan, 1988 yılında yayınlanmış “We Need to Dream All This Again” isimli 2 kitabı bulunmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.