işten çıkarma

İşten Çıkarma 3 Ay Yasaklanacak !

Coronavirüs önlemleri kapsamında Hükümet tarafından bir çok destek paketi açıklandı. Saldıgının ilerlemesi, sokağa çıkma yasağı, işyerlerinin kapanması nedeniyle zor günler geçiren vatandaşları mutlu edecek yeni bir yasa teklifi hazırlanıyor.

Ücretsiz İzine Çıkanlar Ne Olacak ?

Bütün dünya ile birlikte Türkiye‘yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye etkileriyle ilgili olarak yeni bir yasa teklifi hazırlanıyor.

Yasa teklifi kabul edilirse  işten çıkarma üç ay süreyle yasaklanacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yasağı 6 aya kadar uzatabilecek.

62 maddeden oluşan yeni torba yasa teklifiyle geçici istihdam güvencesi getiriliyor. İş Kanunu’na eklenecek geçici madde ile her türlü işçinin sözleşmesinin işveren tarafından üç ay süreyle fesih edilmesi yasaklanacak.

Fesih yasağı olan işveren, işçileri ücretsiz izne çıkarabilecek. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere, işsizlik fonundan günlük 39.24 TL ödenecek. Ayrıca 15 Mart‘tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek. İşveren ücretsiz izne çıkardığı işçiyi çalıştırırsa ön görülen para cezasının 4 katı ceza uygulanacak.

işten çıkarma

Ücretsiz izne çıkartılan işçilere ayda 1.177 TL ücret desteği verilecek

Bu düzenlemeleri içeren yasa teklifi taslağı, görüşlerini almak üzere iş dünyası örgütlerine sunuldu.

Teklifte yer alan diğer maddeler

  • Salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi olağanüstü hallerde gelir kriterine bakılmaksızın ihtiyacı olan yaşlılara bakım hizmeti verilecek ve bakım ücreti ödemesi yapılacak.
  • Aynı hak engelliler, çocuklar ve kadınlara da sağlanacak.

Haber videosu

11 yorum

  1. Ücretsiz izne çıkarılacağım, nereye başvuru yapmam gerekiyor ücretsiz izne çıktığımı ve verilen desteği nasıl nereden alacağım

  2. Ücretsiz izine çıkarılcan işe gelmeyin dediler ama başka açıklama yapmadılar 9yildir aynı yerde çalışıyorum nereye başvurmak gerekiyor

  3. İşten çikardilar işsizlik maaşi ne zaman alirim nisan 1 işkur kaydetim daha mesajlari gelmedi yardimcı olurmusun

  4. 3senedir ayni sitede calisiyorum cikis vercekler gibi borcluyum yardimci olurmusunuz 05452566940

  5. 10 ay önce işten çıkatıldım ve şuan çalışmıyorum 10000 binlira ihtiyacım var 05344567891

  6. Selamin aleyküm 2 aydır ücretsiz izine çıkarıldim. Şeker hastasiyim 4 ünsilin 2 tane hap kulaniyom hicbir gelirim yok. Evim kira faturalarim. Ev garanti besin deyim allah rızası için. Matti yardim edermisin. Çık zor dayım. 0541. 950. 55. 34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.