Kredi Kartı Aidatınızı Geri Almak İçin E-Devlet Üzerinden Başvurun !

Günümüzde hemen her bir vatandaşın kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartlarından otomatik kredi kartı aidatı ücreti kesilmektedir. 60 – 200 TL arasında değişen bu ücreti almak için e- devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.  Habertürk gazetesinin yaptığı haberin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bankalar müşterilerinden ne yazık ki para kazanmak için bir çok çeşitli yolları kullanmaktadır. Başvurdukları yollardan bir tanesi de günümüzde kullanmış olduğumuz kredi kartlarından aldıkları aidat adı altındaki 12 ayda bir kesilen kart ücretleridir. Bu ücretler kartın cinsine göre 70 TL den başlayıp 180 TL kadar ne yazık ki çıkmaktadır. Şayet hesap özetinizi takip etmeyen biri iseniz bu aidat sizden habersizce kesilir ve son ödeme tarihi geldiğinde de tahsis edilir. Ama bilinçli bir tüketici iseniz kesilen bu tutar her ne kadar olursa olsun günümüzde 3 yol ile geri alabilirsiniz. Bu yollar;

  1. Bankaya başvuru yaparak basit bir itiraz dilekçesi ile geri alma
  2. Tüketici hakem heyetine hesap ekstranız ile başvuru yaparak geri iade alma
  3. Son olarak ise e-Devlet üzerinden mail sistemi ile geri alınmasıdır.

YASA ‘ÜCRETSİZ KART ZORUNLU’ DİYOR

Ancak 70 ile 180 lira arasında değişen kredi kartı aidatını geri almanın yolu elbette var. Öncelikle Tüketici Kanunu’nun 31’inci maddesini hatırlatalım. Madde aynen şöyle: “Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.” Bu yasa maddesinden yola çıkarak bankanızdan ücretsiz bir kart isteyebilir ve geçmiş dönemde ödediğiniz aidatları geri isteyebilirsiniz. Bu isteği bir dilekçe veya bir e-mail ile gerçekleştirmeniz halinde elinizde bir yazılı metin olacağı için önümüzdeki yıllarda çıkacak sorunlar veya hukuki sorunlar nedeniyle sizin için daha iyi olabilir. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu maddeden yola çıkarak mevcut kredi kartlarının bankanın size sağladığı sadece bir tek kart olduğu için ücretsiz olduğunu ve kart aidatı ödenmemesi gerektiğin savunuyor. Ağaoğlu, yazılı talebe rağmen 1 ay içinde ücretsiz kart sunmayan bankanın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvurarak ceza almasını sağlamak gerektiğini söylüyor. Ayrıca vatandaşların 3-4 bankaya daha başvurup ücretsiz kart istemesi ve bu bankaların da benzer cevap vermesi halinde Rekabet Kurulu‘na şikayette bulunup bu yolla bankaların ceza alması gerektiğini düşünüyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURUN

Genellikle hükümet konakları, kaymakamlık binalarında ile bulunan Tüketici Hakem Heyetleri üzerinden de sizden kesilen kredi kartı aidatlarını geri almanız mümkün. Ancak bu pandemi sürecinde internetten e-devlet üzerinden de kolaylıkla Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yapabilirsiniz. Ona şöyle ulaşabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi. TC Kimlik numarası ve şifre doğrulamasının ardından girdiğiniz site sizi https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr/ adresine yönlendirecek. Bu adreste bazı bilgileriniz mevcut ancak e-mail adresi ve telefon numaraları gibi bir kaç bilgi eksik. Bunları doldurduktan sonra sağ tarafta yeni başvuru butonunu tıklayarak kredi kartını aldığınız bankanın bilgilerini yazdıktan sonra şikayet bilgileri ve uyuşmazlığa ilişkin belgeleri (aidat dekontu) ekleyerek 5 adımda aidat ücretini geri alma şansı yakalayabilirsiniz.

BANKALAR BİRLİĞİ HAKEM HEYETİ SON ADRES

En son yol ise yine e-devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti‘ne başvuru yapılması. Bu yolda işlem yapabilmeniz için yine banka tarafından kartınızdan kesilen kart aidatını gösteren dekontun kopyasının olması gerekiyor. https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresinden ” kimliği doğrula ” alanında T.C. ve şifremiz ile giriş yapabiliriz. Sağ tarafta yer alan butonuna tıklayarak başvuru işlemini başlatabiliriz. Karşımıza çıkan onayları onaylayarak devam edebiliriz. En son https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti?asama=4 adresinde yer alan bankaların bulunduğu liste çıkacaktır. Burada kartınızı ait bankayı seçiniz ve ilgili alanları doğru bir şekilde doldurunuz ve başvuru işlemini sonuçlandırın. Size ortalama 30 iş günü içinde bir mail gelecektir. Gelen maili tekrar bankanıza iletmeniz durumunda kesilen kart aidatını geri alabilirsiniz.

kaynak : https://www.haberturk.com/kredi-karti-aidatini-nasil-geri-alirsiniz-2715945-ekonomi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.