Trendyol Kapandı mı? Siparişler ve iadeler ne olacak?

Markafoni’nin kapanmasının hemen ardından aynı kulvardaki diğer platform Trendyol’un akıbeti merak ediliyor. Yüzlerce kişi Trendyol’un da kapanacağını iddia eden yorumları sosyal medyada paylaşmaya başladı ama işin aslı ne?

Trendyol’un ayakları Markafoni’ye göre yere daha sağlam basıyor. Trendyol ilk kuruluşundan beri kendi markalarını (Trendyol Milla gibi)yaratarak sektörde kalıcı olmaya çalışan bir strateji izledi. Bu strateji ile hem daha fazla kazanmayı hem de marka sadakati yakalamayı kısmen de olsa başardılar. Burada inanılmaz bir başarıdan bahsetmek zor çünkü kendi yarattıkları markalar sadece Trendyol sınırları içerisinde bilinirliliğe sahip, sokakta bir karşılığı yok.

Bütün dünyada önce kupon fırsat siteleri (Groupon gibi) ardından fırsat alışveriş siteleri düşüşe geçmiş durumda. Artık üreticiler kendi stoklarını doğrudan kendileri satışa çıkarıyorlar ve fırsat sitelerinden daha iyi fiyatlara veriyorlar. Haliyle uzun vadede alışveriş sitelerinin var olmasının bir anlamı kalmayacak. Trendyol da bu yolda başka bir şekle evrilebilirse hayatına devam edebilir fakat şu anki haliyle vadesinin çokta uzun olmadığını tahmin edebiliriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.