Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışmasına Katılacak Mı?

Ülkemiz 6 senedir Eurovision‘a katılmıyor. Ancak bu sene, Türkiye’nin de şarkı yarışmasına katılım göstereceği haberleri dolaşıyor. Habere göre bazı şarkıcılara teklif götürüldü ve birtakım ön hazırlıklar yapılıyor.

Türkiye ilk olarak, 1975 senesinde Semiha Yankı ile katılım göstermişti. Ülkemiz, ilk ve tek birinciliğini ise Sertap Erener’in “Everway That I Can” adlı parçasıyla 2003 senesinde elde etmişti. Süre boyunca Athena, Manga, Mor ve Ötesi, Hadise gibi pek çok şarkıcı ve şarkı gruplarıyla katılım göstermişti. Ancak en son 2012 senesinde Can Bonomo’nun katılımından sonra bir daha katılmama kararı alındı. Fakat yeni gelişmelere göre Türkiye’nin Eurovision’a dönmesi söz konusu.

Hadise of Turkey performs during dress rehearsals for the Eurovision Song Contest in Moscow May 11, 2009.

Açıklamalara göre 2012’deki bu çekilme, diğer ülkelerin siyasi çıkar hesaplarıyla oylama yapmaları üzerineydi. Genellikle komşu olan ülkelerin ya da tarihinde bir yakınlığı olan ülkelerin birbirlerine yüksek puan verdikleri ise bilinen bir gerçek. Ancak bu stratejik davranıştan rahatsız olan yönetim çekilme kararı almıştı.

Bu sene, geçen senenin kazananı olan Portekiz’de yapılacak olan yarışmaya Türkiye’nin de katılacağı haberleri dönüyor. 5 yıldır ara verdiğimiz yarışmaya geri dönüş söz konusu olabilir. Yetkililerin yarışma için birtakım hazırlıklar içinde oldukları ve bazı ünlü isimlere teklif götürdükleri öğrenildi. Bu ünlü isimlerin içinde daha önce katılmış kişilerin de olduğu bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde, 2010 senesinde “We Could Be The Same” isimli parçalarıyla Eurovision’da 2.lik elde eden Manga grubu, Twitter hesapları üzerinden “Eurovision? Yine yeniden…” gibi bir gönderi yayınladı. Grubun hayranları ve takipçiler ise bunu, grubun yeniden yarışmaya katılacağı şeklinde yorumladı. Ancak daha sonra grup tarafından yapılan açıklamaya göre bunun bir yanlış anlaşılma olduğu, kendilerine böyle bir teklif yapılmadığı ifade edildi. Paylaşımı yapma amaçlarının ise daha önce yarışmada yer alan ve ülkemizi temsil eden grup olmalarından ötürü olduğunu belirttiler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.