Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Son zamanlarda oldukça popüler olan yeşil kahvenin pek çok faydalı etkisi olduğu iddia ediliyor. İçerdiği antioksidan ile zindelik sağlayan bu kahve çeşidi aslında kahvenin kendisi oluyor. Bildiğimiz kahveye göre sadece kavrulmamış olan bu kahve, yine kahvenin yeşil olduğundaki haliyle toplanan meyvelerinden oluşuyor.

Yeşil kahve klorojenik asit adlı bir madde içeriyor. Bu maddenin yağ yakıcı özelliğinin bilinmesiyle yeşil kahve, zayıflamaya yardımcı olduğu konusunda büyük bir üne sahip oldu. Ancak yapılan bazı çalışmalarda bu kahvenin yağ yakmaya ve zayıflamaya yönelik etki verebilmesi için günde 6-7 fincan içilmesi gerektiği ifade ediliyor. Fakat bu miktarda bir kafein alımı faydadan ziyade zarara yol açabiliyor.

 

Yeşil kahvenin faydaları ve zararları

Zayıflama yardımcı, metobalizmayı hızlandırıcı, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalığa karşı korunma sağladığı iddia edilen klorojenik asitin, Alzheimer ve Parkinson gibi tehlikeli nörolojik rahatsızlıklara da iyi geldiği savunuluyor. Diğer yandan ise yoğun tüketilmesi durumunda yeşil kahvenin, stres bozukluğu, yorgunluk, kansızlık, yiyeceklerdeki maddelerin emiliminde azalma, osteoropoz, ishal, yüksek tansiyon ve uyku bozukluğu gibi sorunlara yol açabileceği ifade ediliyor. Bu durumda içmeden önce iyi düşünülmesi gereken bu kahvenin, günde 6-7 fincan içilmemesi durumunda ise vaat ettiği faydaları sağlamasının pek mümkün olmadığı belirtiliyor.

Tüm dünyada Doctor OZ olarak tanınan Türk- Amerikan kalp doktoru Mehmet ÖZ’ün, yeşil kahvenin faydalarından bahsetmesi üzerine tüm dünyada bu kahveye yoğun bir ilgi gösterilmiş ve piyasaya yeşil kahvenin çekirdeği, tozu, hapı gibi pek çok ürün sürülmüştü. Dr. Mehmet Öz bu hareketinin reklam çalışması olduğu ve insanları yanılttığı ile ilgili olarak ABD senatosuna ifade vermişti. Ara ara sürekli zayıflamaya yönelik çıkan ürünlerde olduğu gibi görüyoruz ki, yeşil kahvenin de pek çok faydasının yanı sıra aşırı tüketilmesi durumunda zararı bulunmakta.

Yeşil kahveyi kullananların büyük çoğunluğu alışılagelmiş olan, kavrulmuş kahvenin tadından çok farklı bir tat aldıklarını ifade ediyorlar. Rengi yeşil ve bulanık olan bu içecek daha çok bir bitki çayını andırmakta. Kahve severlerin ise kahve tadını ve kokusunu alamadıkları için pek beğenemedikleri bu kahvenin pek çok seveni de mevcut.

Günde birkaç fincan içerek diyet ve sporla birlikte faydasını görebileceğiniz ve yağ yakmanıza yardımcı olacak yeşil kahveyi hazırlamak için aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz.

Yeşil kahve nasıl hazırlanır?

Öncelikli olarak bu yeşil kahve, hazırlandıktan sonra kısa süre içinde tüketilmelidir. Ayrıca günde 1-2 fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmesi oluşabilecek herhangi bir sorunu önlemek açısından daha iyi olacaktır.

Bir tatlı kaşığı yeşil kahveyi bir cezveye koyun. Ardından bir fincan dinlenmiş sıcak suyu üzerine ekleyin. Düşük ateşte bir süre pişirin ve kaynamadan önce altını kapatın. Bir dakika kadar demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.